Mis on pilttähestik e tähestikukaardid?

(Kui Sind huvitab, miks nimeraamat on hea just lugemise õppimiseks ja harjutamiseks, siis ühes teises postituses panen kirja mõned mõtted ja põhjused.)

Mis on täheloo-kaardid ja tähestiku-kaardid?

Kaardipakk sisaldab:

32 tähestikukaarti,

8 täheloo-kaarti

1 lisakaart (nimeraamatu viimase illustratsiooniga, nn „kojujõudmise-kaart“)

Nimeraamatus on 8 peatükki ja igas peatükis e täheloos on 1 illustratsioon. Need pildid on trükitud ka 8 täheloo-kaardile.

Nimeraamatu igas peatükis e täheloos leiab lugeja koos raamatu peategelasega 4 tähte ja saab valida neid oma nime jaoks. Igast leitud tähest on raamatus illustratsioon, mis on justkui peitepilt – kas leiad tulbiõiest U- tähe, mis tähe kujuga on see pilv pildil? Need pildid on trükitud ka 32 tähestiku-kaardile.

Kaardid, millel on samast täheloost pärit tähed moodustavad neliku:

  1. täheloo nelik: M, N, V, W
  2. A, Ä, F, J
  3. K, C, G, X
  4. B, P, R, H
  5. Õ. Ö, O, Q
  6. U, Ü, T, D
  7. S, Z, Ž, Š
  8. E, I, L, Y.

Iga tähekaardi all on lugemiseks trükitähtedes innustav ja tujutõstev lause. Lauses on värviga esiletoodud see täht, mis on ka pildil. Nt.: J-tähe pildi all saab lugeda: „JAH, MA OLEN JULGE!“ ja j-tähed on sinise värviga trükitud (suluta kaashäälikud on märgitud sinise tähega, sulghäälikud roheliselt ja täishäälikud punaselt).

Kuidas kasutada mänguliselt pilttähestikku?

Täringumäng “Laps leidis nime”. Eesmärgiks on liikuda mängunupuga mööda tähti mänguväljal ja sel moel koguda tähti (tähed kirjutatakse üles paberile iga mängija nime taha Nt: Mati: A, O, N, E. ) Kui mängija saab teha kogutud tähtedest nime, siis hüüab ta “Leidsin nime!” ja ütleb selle (Nt: ANNE, ANNA). Kogutud tähti tohib kasutada mitu korda samas nimes. Mäng lõppeb, kui üks mängijaist jõuab nn kojujõudmiskaardile e lõppu. Võidab see, kel on selleks hetkeks rohkem nimesid moodustatud.

Pilttähestiku kaartidega saab mängida mitmeid tuntud kaardimänge nt:mäng “Imelised seiklused”: see on “Musta Notsu” põhimõttel kaardimäng. Lisaks tähestiku-kaartidele võetakse 8 täheloo-kaarti ja “kojujõudmise-kaart”. Enne mängu alustamist peab olema kõigil mängijatel teada, millised 4 tähte kuuluvad nelikusse. 8 täheloo kaarti pannakse eraldi nähtavale kohale. „Kojujõudmise-kaart“ segatakse teiste kaartidega ja kõik kaardid jagatakse mängijate vahel laiali. Teistele mängijatele oma kaarte ei näidata. Mäng liigub päripäeva ning seda alustab kaartide segajast vasakul olev mängija, kes tõmbab oma parempoolselt naabrilt (ehk jagajalt) ühe kaardi ning paneb selle oma kaartide hulka. Juhul kui mängija kätte satub nelik, siis paneb ta selle mängust välja ja preemiaks saab neliku täheloo-kaardi. Lepitakse kokku, kas mängu võidab a) see, kellel õnnestub saada rohkem nelikuid/täheloo-kaarte; b) see, kelle kätte jääb ”kojujõudmise-kaart”.

Kahe kaardipakiga saab mängida lauamängu memoriin.

Tavapärasest toredam on kasutada kaarte tähtedest sõnade ladumiseks.

 

1 kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s