MAALIDES LUGEMA

Parafraseerides häid viimasel ajal ilmunud harjutustikke”Kirjutamas kirjutama”, “Kuulates lugema” jms (Studium), soovitan algajale lugejale tasuta interaktiivset prograami :”Maailides lugema!”. Maalimisega on siiski siin just niipalju tegemist, kuivõrd  lihtne graafikaprogramm Paint (või Paintbrush) seda võimaldab. Miks mitte teha sarnaseid harjutusi ka päris pintsli või kriidiga, proovi!

Paint-sarnane programm  on kaasnenud kõigi seniste operatsioonisüsteemi Microsoft Windows või Mac versioonidega.  Ka püsimatu ja lootuse kaotanud rübliku silmad lähevad särama, kui ta saab valida värve, lohistada tähti, trükkida erinevas šriftis ja suuruses, kleepida pilte, neid kustutada jne.

Proovi näiteks nii:

Lohista punased tähed kahe sinise vahele. Võid ka lohistada nii, et üks sinine jääb ainult nähtavale. Kõige lihtsamad silbid lugemiseks: MAA, AAL, MAAL…

lugemisharjutus-m3

Proovi ka nii:

Tekitage koos häälikutele kodusid – pikem häälik vajab suuremat kodu. Hääldage (mõni häälik võib kõlada rõhutatultpikemalt) ja häälige (kõik häälikud on ühepikkuseks venitatud). Ajage kodud segamini, siis jälle lohistage kokku. Pildil on moon ja tamm. Kirjutage lemmikvärvidega, võib ka naljakates šriftides.lugemisharjutus-m

Kui oli liiga lihtne, proovi veel nii:

Kleebi pilt või foto ja tee koomiks. Vali sulghäälikuta 1-2-silbilised sõnad. Kirjutage koos, lugege kahekõne.

lugemisharjutus-m1

Painti saab kerge vaevaga kleepida pilte ja neid muuta, lohistada. Üks hea viis on nt lohistada pilt loetud lause juurde. Kasuta lihtsaid lühikesi lauseid, nt:

m-laused

Läbi raskuste ikka tähtede poole ;)!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s