Koduõppe koordinaatori teenusest

Koduõpe seadustati Eestis juba 1992. aastal ja alates 2008. aastast on võimalik koduõppel olla põhikooli lõpuni.

Koduõppe toimub vanema vastutusel individuaalse õppekava järgi, mis tähendab, et laps võib klassiga võrreldes õppida erinevas tempos, erinevaid aineid, erinevaid teemasid (nt võtta ühes trimestris süvendatult üht ainet). 

Koduõpe sobib igale lapsele, aga eriti hea on see mistahes liiki andekusega lapse õppevormiks. Seejuures tuleb meeles hoida, et andekas laps võib olla samuti erivajadusega või kaksik-erivajadusega (twice-exeptional), ta ei pruugi avada oma võimeid tavaklassis nt ülitundlikuse või sotsiaalse ärevuse tõttu, kuid eriklassi meede ei ole talle kättesaadav. Üks võimalus andekate laste õpet diferentseerida on individuaalne õppekava üles ehitada koolivälistele isikutele ja programmidele,  sisustada näiteks ülikoolide või huviringide kursustega ja muu koolivälise tõhustatud õppetööga (teaduskoolid, konkursid, võistlused, huviringid).

Seaduse järgi ei tohiks ükski kool keelduda, kui pere avaldab soovi laps koduõppele jätta. Kahjuks on see tegelikkuses komplitseeritud, sest  klassiõpetajad on niigi erinevate ülesannetega koormatud ja koduõppe koordineerimine on küll imetore töö, aga siiski võtab palju energiat ega ole eraldi tasustatud.

  
Kui oled juba kindel, et koduõpe oleks Sinu perele parim lahendus, siis soovitan Sul kirjutada mulle koduope@luterlik.edu.ee , et panna oma laps Tartu Luterliku Peetri Kooli nimekirja. Sel juhul saan olla Sulle sel teekonnal toeks koduõppe-koordinaatorina.
Koduõppealane nõustamine on perele tasuta. Püüame arvestada igati, et koduõpe paneb vanemale nii ajaliselt kui ka rahaliselt üsna suure koormuse. Koduõppeperele võimaldame tasuta õppematerjalid (õpikud, töövihikud, töölehed), vajadusel eelisjärjekorras OÜ Viis logopeedi ja eripedagoogi nõustamine või eratund.
Esimese trimestri alguses ja iga trimestri lõpus (4 korda õppeaasta jooksul kokku) soovin kohtuda perega ja vestelda, kuidas on plaanis koduõpet korraldada (milliseid aineid õpetavad vanemad lapsele kodus, milliste jaoks tuleb leida muu võimalus). Vestlen ka lapsega (võimalik, et teeme mõned talle jõukohased ülesanded), et saaksime teada tema tugevused, huvid ja ka võimalikud erivajadused. Infole tuginedes saame koostöös (laps ja vanemad, mina) kirjutada trimestriks õppekava ja mõistliku töökava (oluline on, et lapsel jääks aega huvialadega tegelemiseks ja õues mängimiseks). Järgmistel kohtumistel vestleme sellest, mis õnnestus ja mida tuleks muuta, vaatame üle lapse tehtud tööd, raamatud, vihikud või muud õppematerjalid. Laps ise saab jagada oma rõõme ja muresid, edusamme. Sellele kohtumisele järgnevalt iga trimestri lõpus toimubki kujundav hindamine õpitulemuste omandamise osas.
Lisaks võimalusele osaleda spetsiaalselt koduõppeperedele korraldatud vestlusringides, töötubades, lasteüritustel on Tartu Luterliku Peetri Kooli nimekirjas olevatel koduõppelastel võimalik soovi korral osaleda ka kooli huviringides ja üritustel, väljasõitudel.
Kui Sind huvitab selline võimalus, aga Sa veel ei ole otsustanud, siis soovitan uurida koduõppe kohta http://www.koduope.ee/, http://paikesekool.blogspot.com.ee/2014/05/ingrid-vooglaid-intervjuu.html
ja lugeda mõne vapra koduõppepere kogemusest nt siin:
Kadi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s