Individuaalne õppekava

 Oma töös kooli logopeedina puutun igapäevaselt kokku IÕK koostamise ja õpetajate nõustamisega sel alal. See postitus on aga loodetavasti abiks koduõppel olevate laste vanematele, sest ka koduõppele jäävale lapsele on vaja koostada individuaalne õppekava (IÕK). Järgnev jutt ei ole kindlasti lapsevanema heidutamiseks mõeldud. Vastupidi, tahan julgustada ja toetada Sinu püüdu luua oma lapsele just tema jaoks parim ja sobivaim õpikeskkond koduõppe näol. Mõnes mõttes oled just Sina lapsevanemana oma lapse ekspert. Minu suur palve on: tee see valik  vastutustundlikult, eesmärgistatult, läbimõeldult.

Kuigi IÕK saab koostada tuginedes kooli õppekavale, mille leiad kooli (kus laps on nimekirjas) kodulehelt, siis on ju selge, et koopia klassi õppekavast ei ole IÕK Sinu lapsele. IÕK mõte selles ongi, et lähenetakse individuaalselt – natuke sarnane erinevus on rätsepaülikonnal ja õmblusvabriku tootel. Üks näide klassiõppekava ja IÕK erinevustest on oppekava.innove lehel selline: io%cc%83k-na%cc%88ide

Samuti tundub tark koostada IÕK, millest oleks ka Sulle endale kasu lapse õpikeskkonna loomisel, mitte ainult vormitäiteks. IÕK võib koostada terveks aastaks, poolaastaks, veerandiks, kuidas Sinu lapse ja elustiili puhul tundub mõttekas ette planeerida. Kokkuvõtvalt hindama peab õpetaja (koolis, kus laps on nimekirjas) vähemalt kord poolaastas. Oluline on vältida olukorda, kus näiteks IÕK eesmärgid on koostatud 3 aastaks, kuid teise aasta lõpus avastame, et esimese kooliastme lõpuks seatud eesmärkidest ei ole pooltki saavutatud, kuid magus aeg ja võimalused lapse huvi ja uudishimu rakendada on möödas. Soovitan IÕK koostamisel võtta aluseks  riikliku õppekava oodatavad  õpitulemused, need on nii igaks aastaks st klassiti ja ka  õppeaineti toodud lehel oppekava.innove.ee, nt siin:

http://oppekava.innove.ee/pohiharidus/keel-ja-kirjandus/eesti-keel/

On täiesti arusaadav, et haridusvaldkonnas mittetegeva lapsevanemana võid esmalt kohkuda sellisest mahust ja keerukast sõnastusest. Lisaks ei pruugi Sa kohe alguses olla pädev hindama,  millised oodatavad õpitulemused on Su lapsel juba olemas – neid ei ole mõttekas IÕK-sse siis eesmärgina kirjutada. Kava on ikka selleks, et seada eesmärgid, mis on väärt ka täitmist. Samuti on kindlasti keeruline leida vastuseid küsimusele kuidas?, milliste abivahenditega?, milliste õppematerjalidega need eesmärgid täita? jne. Mõnel juhul on vaja IÕK-s seada kas suuremad või väiksemad oodatud õpitulemused st eesmärgid, kui klassiõppekavas.

Kui Sul on IÕK koostamisel minu abi vaja, siis võta minuga ühendust!

Soovin edu!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s