Laste puhul, kellel on alles loomupärane õpihuvi, kelle õpistiil on valdavalt auditiivne e kuulmismeelel põhinev (sest tavakoolisüsteem põhineb sellel), kelle lähim arengutsoon ühildub sisu ja tempoga, mida õppekava ja ainekava ette annab – nende jaoks ei ole tavakoolis enamasti kohandusi vaja. Et õpilaste võimekus on erinev, siis on oluline õppetöö läbi viia selliselt, et tagatakse arenguvõimalused kõigile õpilastele.
Seejuures on tugimeetmed jaotatud kolmeks tasandiks.
I tasandi individuaalse arengu toetamise võimalusteks koolis on näha siit 1.+2.+3.tasand valgetes kastides märgituna
I tasandil kogutud andmed kajastuvad ÕIK-s (õpilase individuaalsuse kaardis) selliselt: 1.tasandi ankeet
NB töö planeerimiseks lähimas arenguvallas tasub silmas pidada, et mingi oskuse kujundamise juhendamisel lapse iseseisvuse suunas läbitakse järgmised etapid:
1. lapse koostegevus õpetajaga
2. koostegevuses õpitud osaoskuse matkimine, stereotüüpne täitmine, analoogse ülesande lahendamine
3. toimimine näidiste, algoritmide (tegevusjuhendi), kava, skeemi või tabelite järgi
4. toimimine instruktsioonide järgi
a) suuline isntruktsioon/tingmärkidena, visuaalne/ kirjalik
b) tegevusele kaasnev/eelnev/tegevust käivitav.
Juhul, kui I tasandi tegevused ei ole olnud piisavad, siis on võimalik koolis toetada last 2. tasandi meetmetega (vt postitust) ja seejärel 3.tasandi meetmetega (vt postitust) väljaspool kooli.
Like this:
Meeldib Laen...
Seotud postitused
Avaldanud: Kadi Künnapuu
Toetan alates 2017.a koduõppe koordinaatorina peresid koduõppeosakonnas Tartu Luterliku Peetri Koolis (TLPK). Minu lapsed on koduõppel, naudin nendega ühist aega ja kasvamist. Üks lastest on õppinud ka väikeklassi ja tervislikel põhjustel koduõppe vormis. Olen Avatud Meele Instituudi koolitajana toetanud nii õpetajaid kui ka lapsevanemaid, 2020.a alustasime ka koduõppeteemaliste kursuste läbiviimisega. Minu loomingulisus väljendub Lugemisseikluse jt õppematerjalide loomises ning naudin kursuste/ töötubade/huviringide korraldamist koduõppe kogukonnas kui ka laiemalt. On olnud ka keerulisi hetki ja siis olen tänulik oma oskustele ja teadmistele Tartu Psühhodraama Instituudist, kus 2016.a-2019.a omandasin grupijuhi kutse. Hariduselt olen logopeed ja eripedagoog. Olen erialal töötanud alates 2004a lasteaias, erikoolis, kliinikus, hetkel töötan eripedagoogina, konsultandina, koolitajana erapraksises. Suuna olen seadnud rõõmsalt läbi raskuste tähtede poole ning tuge sel teel pakuvad mulle olulised väärtused, mida oleme TLPK koduõppeosakonnas sõnastanud: teadlikkus, looming, paindlikkus, koostöö. Soovin panustada koduõppe kogukonna loomisesse, et saaksime olla ise see muutus hariduses, mida oleme oodanud. Kirjuta mulle kadi@kynnapuu.com.
Vaata autori Kadi Künnapuu postitusi
3 Comments